طراحی سایت

 
 

وب 2.0 شکل جدیدی از زبان برنامه نویسی و طراحی وب سایت هاست که این روزها رونق پیدا کرده است. وب 2.0 به معنای نسل دوم وب سایت های اینترنتی است. با توجه به رشد فناوری های جدید، ساخت و طراحی سایت را باید یکی از منابع درآمد اینترنتی به شمار آورد. در صنعت در حال رشد وب کارشناسان و طراحان سایت بسیار کارآمدی وجود دارند که همکی به خوبی با مفاهیم وب دو آشنا هستند. فناوری های وب برای افرادی مناسب است که کارایی، امکانات، سرعت، ارتباطات دوطرفه، به اشتراک گذاری حجم وسیعی از اطلاعات و سهولت همکاری های دوجانبه برایشان اهمیت فراوانی دارد.

سایت هایی که مبتنی بر وب دو طراحی شده اند

تکنیک های گرافیکی جدید همه متناسب با فناوری جدید وب دو بنا شده اند. این نوع طراحی ها علاوه بر زیبایی، کارکرد و قابلیت های بسیار خوبی هم دارند. رابط کاربری ساده، تعداد کم ستون های سایت، اندازه مناسب کلیدها همه دلایلی برای کاربرپسند بودن سایت های وب دو هستند. سایت های وب دو اصولا ساده اند و طرح بندی مرکزی، جلوه های سه بعدی و رنگ های غنی و اشباع شده  دارند. در ضمن، فونت متن های آنها نیز بزرگ و خواناست.

وب سایت های شرکتی

وب سایت های شرکتی، یکی از شرکت های بازاریابی آنلاین و قوی هستند که دیگر شرکت ها از آنها استفاده می کنند. وب سایت های شرکتی مختلفی برای تجارت های بزرگ و کوچک و حتی خصوصی در دنیای مجازی وجود دارند. یکی از راه های آسان برای بالا بردن ترافیک سایت و تعداد بازدیدکننده ها، استفاده از این سایت هاست. 

طراحی های مبتنی بر زمینه

در سایت هایی که مبتنی بر طرح های پس زمینه هستند، عملکرد هر صفحه با طراحی زمینه آن مرتبط است.  این گونه سایت ها که مقید به زمینه هستند، زیرمجموعه های طبقه بندی شده نیز دارند. همه بخش های مختلف سایت و زیرمجموعه آنها بر اساس کلمات کلیدی لازم ساخته شده اند. کلمات کلیدی هر صفحه در وب سایت با صفحه دیگر متفاوت است. نخستین هدف وب سایت های مبتنی بر زمینه که جهت اطلاع رسانی طراحی و تولید شده اند، شناساندن شرکت موردنظر و خدمات آنها و همچنین افزایش ترافیک سایت و تعداد کاربران است.

طراحی صفحات وب با طراحی های معمولی فرق دارد

ساختار کلی طراحی صفحات وب نیز از اصول معمول طراحی تبعیت می کند. اما اطلاعاتی که در وب سایت گنجانده و در اختیار کاربر قرار می گیرند با اطلاعات مجله ها، نشریات و کتاب ها متفاوت است. وب سایت ها، لینک های هایپرتکست دارند که در صفحات مختلف گنجانده می شوند. این لینک ها کاربر را صفحه هایی هدایت می کنند که به طور مثال توضیح بیشتری در مورد کلمه یا اصطلاح خاصی می دهند. در واقع با این لبنک ها می توان در همان زمان مطالعه، همه سوال های ممکن را پاسخ گفت.
طراحی صفحات وب بسیار جذاب تر و کارآمدتر از طراحی صفحات مجله و کتاب است.

استفاده از طراحی های کاربرپسند وب دو، روشی برای جذب بیشتر کاربران  و بالا بردن ترافیک سایت است. وب سایت های شرکتی و طراحی های مبتنی بر زمینه نیز نقش بسیار موثری در افزایش تعداد بازدیدکننده ها دارند. همان طور که گفتیم، استفاده از هایپرتکست های مختلف در طراحی سایت نیز به افزایش ترافیک سایت کمک می کند.