سئو

 
 

بهينه سازي موتور جستجو جو چيست؟


«بهينه سازي موتور جستجو»  SEO فرايندي براي بهينه سازي وبسايت در موتورهاي جستجوگر است به طوريكه منجر به ارتقاي سطح كيفي و نيز حجم ترافيك آن وب سايت بدون پرداخت هيچ گونه هزينه اي(ارگانيك) مي شود. اين روش با به كار گيري يك سري تكنيك هاي از پيش تست شده مي تواند سبب افزايش رتبه آن وب سايت در موتور هاي جستجو جو همانند ياهو، ‌گوگل و يا بينگ شود، اين فرايند به وسيله قراردادن كلمات و عبارات كليدي مشخصي در صفحات وب سايت به طوريكه  قابل جستجو باشند انجام مي شود.

همه موتورهاي جستجوي بزرگ از يك فرايند واحد تبعيت مي كنند، به طوريكه رتبه بندي جستجوي انجام شده در صفحات وب سايت ها، ‌ويدئو ها و يا طبقه بندي اطلاعات محلي بر اساس ميزان ارتباط كلمات و يا عبارت جستجو شده با آن چه كه موتور جستجو، بيش ترين ارتباط را  با آن تشخيص مي دهد طبقه بندي مي شود،‌ اين در حاليست كه بدين منظور موتور جستجوگر هيچ نوع هزينه اي دريافت نمي كند اما از تبليغاتي كه در كنار نتايج يك جستجو قرار داده مي شود سود كسب مي كند.
در SEO بهینه سازی سایت با تاکتیک های جانبی پیوند می خورد، بدین صورت که شما تغییراتی را در وب سایت خودتان با ساخت مجموعه ای از لینک های دریافتی Back Link Or Inbound Link که در ظاهر عادی به نظر می رسند ایجاد می کنید و سبب افزایش رتبه سایت به صورت ارگانیک می شوید. زمانی که کاربران اینترنت در جستجوی محصولات و یا خدماتی که شما ارائه می کنید هستند، اول بودن وب سایت شما در جستجو بسیار به شما کمک می کند. روش SEO کمک می کند تا موتورهای جستجو ارتباط وب سایت را با کلمات کلیدی جستجو شده دریابند. فرایند SEO شامل جستجوی کلمات کلیدی، خلق محتوا، ساخت لینک و نیز حصول اطمینان از در دید بودن وب سایت تان در موتورهای جستجو می شود.

یکی از ویژگی های بهینه سازی موتور جستجو که به عنوان بخشی از فرایند ارتقا در نظر گرفته می شود، انتخاب دقیق و مرتبط کلمات کلیدی است که در بهینه سازی متن صفحات وب سایت اعمال شده و در نتیجه وب سایت شما از نقطه نظر الگوریتم موتور جستجو به شیوه بهتری نشان داده می شود. به طور کل فرایند بهینه سازی به دو زیر مجموعه تقسیم می شود: بهینه سازی در صفحات  On-Page و خارج از صفحات.
بهینه سازی در صفحات به عناصر یک وب سایت اشاره دارد که یک صفحه از وب را می سازند که شامل کدهای HTML، محتوای متون و تصاویر می شود.
بهینه سازی خارج از صفحات اصولاً به لینکهای دریافتی وب سایت اشاره دارد(که در واقع همان لینک هایی هستند که یک وب سایت از دیگر وب سایت ها دریافت می کند).
استراتژی

روش SEO به عنوان یک استراتژی بازاریابی اینترنتی به موضوعاتی از قبیل این که موتورهای جستجو به چه شیوه کار می کنند، کاربران آن ها چه چیزی را جستجو می کنند، عبارات اصلی جستجو شده چه مواردی هستند و اینکه موتورهای جستجو با توجه به بازدیدکنندگان خود چه اولویت هایی دارند، توجه ویژه ای دارد. بهینه سازی یک وب سایت شامل ادیت محتوا، و کدهای HTML و کدنوشته های وابسته به آن است که به منظور تقویت ارتباط کلمات کلیدی با موتور جستجو و نیز رفع موانع موجود برای فهرست شدن وب سایت در موتورهای جستجو استفاده می شود. ارتقای وب سایت از طریق افزایش تعداد لینک های دریافتی یکی دیگر از روش های SEO محسوب می شود.
هیچ روش کوتاه تری وجود ندارد و ارتقای رتبه وب سایت فقط از طریق تلاش چندین هفته ای و به شکلی صحیح حاصل می شود. تکنیک SEO می تواند یک وب سایت را بدل به یک حضور قدرتمند در راستای خلق دیدگاه مثبت درباره محصولات و کالا های عرضه شده کند و بازار هدف وب سایت را با خود همراه سازد.

برای نیل به این هدف شرکت فعال در زمینه خدمات SEO ترکیبی از روش های SEO ذیل را در کنار باقی روش ها به کار می بندد:

•    استراتژی SEO- تحلیل SEO سایت شما که به وسیله مشاور SEO با تجربه به منظور تشخیص فرصت های بهبود و تدوین رویکردی جامع انجام می شود.
•    جستجوی کلمات کلیدی- از طریق جستجو در صنعت خود و تشخیص این که چه کلمات و عبارات کلیدی منجر به حصول بهترین نتایج می شوند.
•    کپی برداری SEO- بهینه سازی محتوا با استفاده از کلمات و عبارات کلیدی در صفحات سایت شما که به منظور کسب رتبه بهتر صورت می گیرد.
•    ساخت لینک- فرایند ساخت لینک های دریافتی به وب سایت شما که به وب سایت شما کمک می کند که رتبه بهتری داشته باشید.
این روش ها جنبه های اصلی یک استراتژی موثر SEO محسوب می شود، هرچند که روشهای گوناگون دیگری نیز برای کمک به وب سایت شما در جهت کسب رتبه بهتر جستجو وجود دارد.

انواع SEO

تکنیک های SEO به دو نوع تقسیم می شوند: نوع اول تکنیک هایی که موتورهای جستجو به عنوان بخشی از یک طراحی خوب آن را می پذیرند و نوع دوم تکنیک هایی که مورد قبول موتورهای جستجو نمی باشد. این نوع به این صورت طبقه بندی می شوند:

کلاه سفید White Hat - SEO

کلاه سفید از تکنیک ها و روشهایی به منظور ارتقای رتبه وب سایت بهره می برد که مطابق با راهنمای موتور جستجو بوده و از هیچ گونه فریبکاری استفاده نمی کند.

•    تکنیک-بعضی از SEO های کلاه سفید شامل توسعه محتوای با کیفیت، بازسازی و بهینه سازی HTML، و اکتساب لینک می شود که به وسیله دستور العمل های توسعه، و پژوهش و نیز محتوای با کیفیت عالی حمایت می شود.
•    چه انتظاری باید داشت-رشد بلندمدت، تدریجی و ثابت در رتبه.

کلاه مشکی Black Hat -SEO

کلاه مشکی با بهره گیری از نقاط ضعف موجود در الگوریتم های موتور جستجو رتبه های بهتری برای وب سایت حاصل می کند. چنین روش ها و تکنیک هایی در تضاد مستقیم با اصول راهنمای موتورهای جستجو می باشد.

•    بعضی از تکنیک های SEO کلاه مشکی شامل استفاده از اسپم، لود صفحات شامل کلمات کلیدی در وب سایت Key Word Stuffing ، نشان دادن اطلاعات متفاوت به موتور جستجو از آنچه که به کاربر نشان داده می شود Cloacking ، و قراردادن اطلاعات و یا لینک های مخفی می شود.
•    چه باید انتظار داشته باشیم-رشد کوتاه مدت، غیر قابل پیش بینی و سریع در رتبه.

آیا برای وب سایت من مناسب است؟

بهینه سازی موتور جستجو SEO برای کسانی که به دلیل هزینه کم تر از این روش به جای دیگر روش های بازاریابی آنلاین استفاده می کنند مناسب نیست. روش SEO فرایندی بلند مدت است، به خصوص زمانی که قرار باشد به طرز محسوسی در مهم ترین بخش بازاریابی آنلاین سهیم باشد. این روش راه حلی میان تا بلند مدت است که نیازمند سرمایه گذاری زمان و سرمایه به منظور کسب نتیجه است. بنابراین اگر شما به تازگی یک کسب و کار آنلاین را آغاز کرده اید(و یا یک رقیب آنلاین دارید) و به دنبال  آن هستید که ترافیک بازدیدکنندگان وب سایت تان را از همان ابتدا با قدرت بالا ببرید، بهینه سازی موتور جستجو برای شما مناسب نیست.

کارهایی که SEO می تواند انجام دهد

•    ارتقای رابط کاربردی موتور جستجوی وب سایت شما.
•    ارتقای رتبه وب سایت شما برای مجموعه ای از عبارات کلیدی که در یک زمان چند ماهه یا ساله بیش تر مورد جستجو قرار گرفته اند.
•    ارتقای رتبه سایت شما با به کارگیری بهینه سازی موتور جستجوی خوب طراحی و خوب اجرا شده، که منجر به پرداخت هزینه ای بیش تر از آنچه که انتظار دارید می شود.
•    استفاده از محتوای خوب نوشته شده، مفید، کاربردی و سرگرم کننده و یا به هرصورت جالب توجه که برای افزایش میزان ساخت لینک های موفق که منجر به ارتقای رتبه بندی می شوند استفاده می شود.