تجارت الکترونیک

 
 

تجارت الکترونیک (ECommerce) چیست؟

خرید و فروش محصولات مختلف در اینترنت، دنیای مجازی و شبکه های کامپیوتری را تجارت الکترونیک می گویند. افراد مختلف می توانند کالاهای مختلفی را از طریق وب خریداری کنند و به همه مردم در سراسر جهان بفروشند. محصولات خریداری شده توسط مشتری، در اولین فرصت ممکن از طریق پست و پیک به دست خریدار می رسد.

تجارت الکترونیک یکی از بهترین و سریع ترین روش های خرید و فروش در سراسر جهان است. کاربر می تواند از هر جی دنیا که دوست دارید محصول و کالای موردنظرش را سفارش دهد و با تقبل هزینه ارسال آن را در سریع ترین زمان ممکن، به دست آورد. فروشنده های آنلاین با نام های مختلفی شناخته می شوند و یکی از آنها e-tailers یا e-tail به معنای معامله گر آنلاین است.

اینترنت، ایمیل، تعویض و مبادله آنلاین کالا و پرداخت وجوه بین المللی یا داخلی، همه به نوعی ابزارهای خرید و فروش های اینترنتی و آنلاین هستند. تجارت الکترونیک، همچنین شامل تبادل اطلاعات و تراکنش های مالی نیز هست و دنیای جدیدی از ارتباطات و تجارت را پیش روی کاربر قرار می دهد.

یکی از ساده ترین و سریع ترین مسیرهای رسیدن به بازار جهانی، استفاده از امکانات تجارت الکترونیک است. این نوع مبادلات، فواصل مرزی کشورها و هزینه ها سفر را از بین برده اند. کاربر می تواند از خانه، محل کار یا هر جایی که به اینترنت دسترسی دارد، به هر کدام از فروشگاه های معتبر دنیا که دوست دارد سر بزند و خرید مورد نظرش را انجام دهد. همه این کارها با چند کلیلک ساده صورت می گیرند و نیازی به هیچ چیز دیگر همچون بیرون رفتن از خانه، طی مسافت های طولانی و ... را ندارد.

برای خرید از فروشگاه های کشورهای دیگر لازن نیست زبان آنها را بدانید، فقط کافیست انتخاب و کلیک کنید. هر کاربری در همه روزهای هفته در همه ماه های سال و در هر ساعتی که بخواهد، می تواند کالای موردنظر خود را بخرد. خرید اینترنتی نه از نظر زمان و نه مکان هیچ مرز و محدودیتی ندارد.

مبادلات الکترونیک تجارت در تجارت، به مفهوم ارتباط بیشتر تجارت های مختلف با یکدیگر به صورت آنلاین است. این نوع روابط، موقعیت های فردی خوبی را بر هر کدام از صاحبان تجارت به صورت مجزا ایجاد می کند. به طور کلی، تجارت الکترونیک یکی از ساده ترین، کم هزینه ترین و مناسب ترین روش های خرید و ارائه خدمات به مشتریان برای هر دو طرف فروشنده و خریدار است.

سرعت یکی دیگر از ویژگی های مهم تجارت الکترونیک است. تبادل اطلاعات و پول از طریق وب را می توان سریع ترین روش برای خرید و فروش به شمار آورد. دنیای مجازی مشکلات و تاخیرهای رایج در دنیای واقعی را ندارد و در عرض چند دقیقه می توان کارهای زیادی انجام داد. بحث سرعت در مورد خرید از فروشگاه های خارج از کشور، معنای پررنگ تری به خود می گیرد. اینکه کاربر بدون هزینه کردن برای مسافرت و در عرض چندین دقیقه بتواند از کشور و فروشگاه موردنظرش خرید کند، یکی از جذابیت های دنیای مجازی است. شاید در اینجا این ضرب المثل که دنا کوچک تر از آن است که تصورش را می‌ کنیم، مصداق داشته باشد.

این نوع معاملات نهتنها برای خریدار که برای فروشنده نیز مناسب است و بستر پیشرفت آنها را مهیا می کند. افرادی که تمایل به راه اندازی تجارت الکترونیک به منظور کسب درآمد دارند، باید دست کم نکته ها و مواردی را در این زمینه بدانند. اولین مورد و البته مهم ترین آنها، طراحی و ساخت وب سایت مرتبط یا رابط کاربری مناسب است. برای راه اندازی کسب و کار الکترونیک، باید به همان اندازه نیز پیشرفته و به روز باشید و از فناوری های روز دنیا برای سایت خود استفاده کنید. برای رسیدن به این هدف، باید همه جوانب مختلف وب سایت خود را از طراحی و ساختار اولیه آن گرفته تا گزینه های مختلفی همچون سبد خرید و امکانات پرداختی را به درستی در نظر گرفت. داشتن و دادن اطلاعات کافی و مناسب در مورد کالاها و خدمات مورد ارائه یکی دیگر از مهم ترین پایه های راه اندازی فروشگاه اینترنتی است.

برای داشتن تجارت الکترونیک موفق باید حتما برنامه ریزی صحیح و مناسب در زمینه های مالی و اجرایی داشت. برای گرفتن مشاوره های ارزشمند در این زمینه می توانید از افراد موفق در این زمینه در سراسر جهان کمک بگیرید. از آنها الگو برداری کنید. با کمی وب گردی و جست و جو در اینترنت و مطالعه مطالب و مقاله های مرتبط با تجارت الکترونیک، می توانید اطلاعات مناسبی در جهت پیشرفت و موفقیت در این زمینه کسب کنید.

 

اطلاعات مربوط